Finansal Rasyonalite Nedir?

Finansal Rasyonalite Nedir?

Rasyonellik, felsefi açıdan akılcılık anlamına gelmektedir. Rasyonel karar alma süreci ise bireylerin kendilerine en yüksek faydayı sağlayacak seçimleri yapma sürecidir. Finansal açıdan rasyonellik, yatırım kararlarında duygu ve yanlılıklarından arınarak, en yüksek faydaya ulaşma amacıyla yatırım kararları almaktır. Diğer bir ifade ile rasyonel yatırımcı, yatırım kararlarında maksimum faydayı hedefler ve bunun için de yatırım alternatiflerini yalnızca risk ve getirilerine göre değerlendirir. Aynı risk seviyesinde en yüksek getiriyi sağlayan seçenek ve aynı getiri seviyesinde en düşük risk taşıyan seçenek finansal açıdan rasyoneldir. Ancak yatırımcının hangi risk seviyesini tercih edeceği, tamamen riske duyarlılığı ile ilgilidir. Yüksek risk almayı seven ve riskten kaçınan yatırımcılar arasında rasyonalite açısından bir çelişki yoktur. Davranışsal finans alt disiplini ise insanın rasyonel olmasına itiraz ederek, yatırımcıların duygusal olduklarını önesürer.

4 YORUMLAR

Elif Yıldırım

yaklaşık 1 sene önce

Son derece aydınlatıcı bir yazı olmuş. Aslında benim de cevabını uzun zamandır merak ettiğim bir soru ile oldukça alakalı bir konu. Sizce uzun vadede duygusal yatırımcılar mı yoksa rasyonel yatırımcılar mı finansal açıdan daha başarılı olur? Cevabınız için şimdiden teşekkürler.

Cevapla

Emir OTLUOĞLU

yaklaşık 1 sene önce

Tesekkur ederim yorumunuz icin Elif Hanim. Uzun vadede her zaman rasyonel yatirimci kazanacaktir. Kisa vadeli olarak zaman zaman irrasyonel yatirimci yuksek getiri elde edebilir ama bir islemden elde edilen normal ustu getiri, baska bir islemde kolayca kaybedilecektir.

Cevapla

Serkan Özseyhan

yaklaşık 1 sene önce

Çok basit ve akılda kalıcı bir açıklama olmuş. Çok teşekkür ederim Emir Bey.

Cevapla

Emir OTLUOĞLU

yaklaşık 1 sene önce

Teşekkür ederim Serkan Bey değerli yorumunuz için.

Cevapla

YORUM BIRAK

Yorum yapabilmek için zorunlu alanları doldurmanız gerekmektedir.
Belirteceğiniz e-posta adresi yayınlanmayacaktır.