Dr. Emir OTLUOĞLU Kimdir?

Emir Otluoğlu 1982 yılında İstanbul’da doğmuş, 2006 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi’nden mezun olmuştur. 2006 yılında başladığı İstanbul Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsü Finans Yüksek Lisans Programı’ndan “Davranışsal Finans Çerçevesinde Aşırı Güven Hipotezinin Test Edilmesi: İMKB’de Bir Uygulama” konulu tez çalışmasını tamamlayarak 2009 yılında mezun olan Otluoğlu, aynı yıl, aynı kurumda Finans Doktora Programı’na kabul edilmiştir.

Doktora çalışmalarını sürdürmek üzere 2012 yılında ABD’nin Chicago kentinde bulunan Northern Illinois University’de yedi ay süre ile misafir araştırmacı olarak bulunan Emir Otluoğlu, burada doktora tez çalışmasına devam ederken lisans ve yüksek lisans düzeyinde derslere de dinleyici olarak katılmıştır. 2015 yılında “Asimetrik Bilgi ve Sermaye Yapısı Kararları: Borsa İstanbul Üzerine Bir Uygulama” konulu çalışmasını tamamlayarak finans doktoru unvanını almıştır.

2006 yılında İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi Finans Anabilim Dalı’nda akademik kariyerine başlayan Emir Otluoğlu, halen bu kurumda yardımcı doçent olarak çalışmalarını sürdürmektedir. Yüksek lisans aşamasında TÜBİTAK Bilim İnsanı Destekleme Daire Başkanlığı’ndan Yurt İçi Yüksek Lisans Bursu, doktora aşamasında ise aynı kurumdan Yurt İçi Doktora Bursu almaya hak kazanan Emir Otluoğlu, ABD’de bulunduğu dönemde Tinçel Kültür Vakfı Yurt Dışı Destek Bursu almaya hak kazanmıştır. Ayrıca 2017 yılında doktora tez çalışması, İktisadi Araştırmalar Vakfı tarafından düzenlenmekte olan Ünal Aysal Tez Yarışması’nı kazanmıştır.

Yrd. Doç. Dr. Emir Otluoğlu, İ.Ü. İşletme Fakültesi’nde lisans ve yüksek lisans seviyesinde kurumsal finans, finansal yönetim, finansal analiz, portföy yönetimi ve sermaye bütçelemesi konularında ders vermeye devam ederken, davranışsal finans, piyasa anomalileri ve etkin piyasalar, sermaye yapısı kararları, asimetrik bilgi ve finansal piyasalar konularında bilimsel çalışmalar yürütmektedir. SERPAM bünyesinde de araştırmacı olarak çalışmalarını sürdürmekte olan Otluoğlu, çeşitli kurum ve kuruluşlarda eğitimler vermeye devam etmektedir. 1990’lı yıllarda Galatasaray Spor Kulübü forması ile kürek sporu ile uğraşmış ve ulusal yarışmalara katılmış olan Emir Otluoğlu, Galatasaray Spor Kulübü ve Galatasaraylı Sporcular Derneği üyesidir. 2014 yılında Galatasaray adına Türkiye Kürek Federasyonu kongresine delege olarak katılmıştır. İyi derecede İngilizce bilen Emir Otluoğlu evli ve bir çocuk babasıdır.